بلاگ

انواع وسایل گرمایشی

معرفی وسایل گرمایشی هدف اصلی تهیه این مقاله بوده و امیدواریم مطالب مفیدی در اختیار تان قرار دهیم:

با فرا رسیدن فصل سرما اقدام به گرم کردن منازل به اولویت اول هموطنان عزیز در بین سیستم های تاسیسات مکانیکی تبدیل شده است. بدادم برس در نظر دارد در این مقاله انواع تجهیزات گرمایش را مورد بررسی قرار دهد تا انتخاب از میان انبوه این وسایل برای عموم مردم ساده تر شود.

عوامل بسیازی از جمله هزینه سیستم گرمایش، هزینه ی انرژی، مساحت فضا و زمان گرم نگه داشتن آن در انتخاب مناسب ترین سیستم گرمایشی موثر هستند. بی توجهی به هر یک از این عوامل باعث خواهد شد تا علاوه بر صرف هزینه ی مازاد، گرمایش مطلوبی فراهم نگردد.

مهمترین مساله در انتخاب نوع سیستم گرمایشی مساحت فضایی است که می خواهیم اقدام به گرم کردن آن نمائیم. انتخاب دستگاه با اندازه ی مناسب تاثیر زیادی در کاهش هزینه های گرمایش دارد. دستگاه با ظرفیت بالا علاوه بر هزینه ی اولیه اضافی باعث ناکارآمدی دستگاه و همچنین بروز مشکلات جدی خواهد شد. از طرفی دستگاه با ظرفیت پایین نیز برای محیط های بزرگ مناسب نیست زیرا در این صورت دستگاه می بایست با حداکثر توان کار کند که این عمل فقط باعث افزایش مصرف انرژی می شود و تاثیری در گرم نمودن محیط ندارد. همچنین این امر عمر سیستم را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. در این موارد بهتر است از دو دستگاه استفاده شود.

هر کدام از وسایل گرمایشی معایب خاص خود را دارند، مصرف انرژی زیاد، گرمایش کم و… . با انتخاب مناسب نسبت به محیط مورد نیاز می توان معایب را به حداقل رسانید و از محاسن بی شمار این دستگاه ها بهره ی لازم را برد.

وسایل گرمایشی به دو دسته تقسیم می شوند. دستگاه هایی که از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می کنند و دستگاه هایی که از برق بهره می برند. باید به این نکته توجه داشت که در کشور ما به علت پایین تر بودن هزینه ی گاز نسبت به برق، استفاده از وسایل گازسوز معمولا مقرون به صرفه تر خواهد بود.

بخاری گازی

بدون شک از قدیمی ترین و پرکاربردترین نوع وسایل گرمایش در ایران و حتی در دنیا بخاری های گازی می باشند این بخاری ها کم هزینه ترین نوع تجهیزات گرمایشی می باشند. بخاری های گازی بر اساس نوع استفاده به انواع دیواری و زمینی و یا بدون دودکش و دودکش دار و همچنین از نظر شکل ظاهری به دو نوع شومینه ای و معمولی تقسیم می شوند.

بخاری های شومینه ای به عنوان یکی از وسایل گرمایشی مصرفی کاربران، دارای شکل ظاهری شبیه به شومینه هستند. مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای بیشتر از خصوصیات بخاری های شومینه ای می باشد. اما در مقابل ترکیب شدن گازهای تولیدی با هوای محیط و خشک کردن هوا از معایب این بخاری ها به شمار می آید.

 

آیا با نحوه انتخاب یک بخاری مناسب آشنایی دارید ؟ به مقاله ای که درباره بخاری  تهیه کرده ایم سر بزنید.

 

نکات مهم در استفاده از بخاری های گازی

– برچسب مصرف انرژی بخاری بررسی شود. این نماد بیان کننده ی مقدار گرمای تولیدی بخاری نسب به میزان گاز مصرفی آن می باشد.

– بخاری می بایست مناسب متراژ محیط انتخاب شود. بخاری های کوچک برای محیط های بزرگ و همینطور بخاری های بزرگ برای محیط های کوچک مناسب نمی باشند.

– دودکش بخاری می بایست بررسی شود تا علاوه بر داغ بودن بدنه ی دودکش از نصب کلاهک H در دهانه ی خروجی نیز اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت خروج گازهای سمی با مشکل مواجه است و این گازها وارد محیط می شوند. مقاله ی نکات کلیدی نصب دودکش می تواند راهنمای خوبی جهت جلوگیری از بروز این مشکل باشد.

– برای محیط های کمتر از ۵۰ متر و بسته بخاری های دیواری دودکش دار و برای محیطهای کمتر از ۵۰ متر و نیمه باز بخاری های بدون دودکش مناسب می باشند.

– شعله ی بخاری می بایست به رنگ آبی باشد لذا شیشه ی بخاری باید به گونه ای باشد که مانع دیدن شعله نشود. اگر رنگ شعله زرد یا نارنجی بود حتما بخاری دارای نقص فنی می باشد.

– از آب بندی بودن محل اتصال شلنگ به بخاری و همچنین لوله گاز می بایست اطمینان حاصل شود.

– هنگام استفاده از بخاری بهتر است زیر در یا درز پنجره ها کمی باز باشد تا اکسیژن مورد نیاز جهت سوختن فراهم شود.

– بخاری ها می بایست هر سه سال سرویس شوند.

 

 

مزایای بخاری گازی

از جمله مزایای بخاری گاری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– قیمت ارزان

– مصرف انرژی پایین

– تولید گرمای زیاد

– نصب آسان

– سیستم مستقل هر واحد

– هزینه ی تعمیر و نگه داری پایین

 

معایب بخاری گازی:

– خشک کردن هوای محیط

– اشغال فضای محیط

– خطر نشت گازهای سمی به محیط

– دوده گرفتن دیوار و پرده ها

 

انواع بخاری برقی

یکی از وسایل گرمایشی پر مطرف، بخاری برقی است. بخاری برقی همانطور که از نامش پیداست از انرژی الکتریکی به عنوان سوخت مورد نیاز استفاده می کند. این بخاری معمولا کوچکتر از بخاری گازسوز می باشد اما هزینه ی مصرف انرژی آن به شدت بالاتر است. الکتریسیته باعث گرم شدن المنت شده و از طریق فن های تعبیه شده (در بخاری های فن دار) گرما را به فضا انتقال می دهند.

بخاری های برقی نسل جدید دارای ترموستات اوتوماتیک هستند تا با توجه به دمای مورد نیاز اقدام به گرم کردن محیط نمایند و سپس خاموش شوند. دمای هوا، نوع عاق بندی محیط، میزان رطوبت محیط از مهمترین عواملی هستند که در انتخاب نوع بخاری برقی مناسب دخیل می باشند.

 

بخاری برقی فن دار

این نوع از بخاری برقی ها گرمای تولید شده توسط المنت را به وسیله ی فن به محیط انتقال می دهند. از مزایای استفاده از فن می توان به سرعت بخشیدن به گرم کردن محیط، چرخش بهتر هوا و همچنین باز بودن دست تولید کننده جهت ساخت دستگاه ها با ابعاد کوچکتر اشاره کرد. این بخاری ها دارای ترموستات اتوماتیک و همچنین سنسور خاموش شدن می باشند تا در صورت گرم شدن بیش از حد خاموش شوند.

بخاری های فن دار برای محیط های دارای رطوبت بالا مناسب نمی باشند. این بخاری ها دارای امنیت فوق العاده و همچنین راندمان بالا می باشند.

 

بخاری برقی تابشی

در بخاری های تابشی از چندین لامپ یا المنت استفاده می شود و گرمای تولید شده از طریق تابش به محیط منتقل می شود. لامپ این بخاری ها از جنس هالوژن یا کوارتز مقاوم در برابر حرارت می باشند. در پشت این لامپ ها سطح تابشی قرار می دهند تا گرمایی که به سمت دستگاه وارد می شود نیز به محیط تابش یابد. این بخاری ها دارای مصرف برق کمتری نسبت به سایر بخاری های برقی بوده اما راندمان آنها نیز در حدود ۸۶ درصد می باشد که از مدل فن دار کمی پایین تر است.

 

رادیاتور برقی

شکل ظاهری این نوع از وسایل گرمایشی مانند رادیاتور گازی بوده (در ادامه ی همین مقاله با این وسیله ی گرمایشی نیز آشنا خواهیم شد.) با این تفاوت که داخل این رادیاتورها به جای آب از روغن به عنوان انتقال دهنده ی حرارت استفاده می شود.

المنت برقی در کف دستگاه قرار دارد و باعث گرم شدن روغن می شود، روغن گرم شده توسط سیستم کانوکشن به بالا و روغن سرد به پایین جهت گرم شدن منتقل می شود. این چرخه باعث گرم شدن محیط خواهد شد. استفاده از روغن به جای آب باعث شده تا در حجم کمتر بتوان انرژی گرمایی بیشتری جذب کرد و در نتیجه گرمای بیشتری تولید نمود.

همانطور که در قسمت بخاری گازی گفته شد، استفاده از بخاری های بدون دودکش و همینطور بخاری های دیواری در محیط های کوچک مانند اتاق خواب ها مناسب نمی باشند، به همین علت این نوع بخاری های برقی می توانند جایگزین مناسبی در این امر باشند.

 

بخاری کانوکتوری بدون 

تفاوت این بخاری ها با بخاری های فن دار در این است که نیازی به روشن بودن فن جهت انتقال گرما نیست و به همین دلیل این دستگاه ها صدای کمتری نسبت به بخاری های فن دار تولید می کنند. اما همانطور که در مزایای بخاری های فن دار به قابلیت ساخت در ابعاد کوچک اشاره شد ذکر این نکته ضروری است که این مدل از بخاری های برقی دارای ابعاد بزرگتری می باشند.

 

بخاری حمامی

این نوع بخاری ها مناسب محیط هایی با میزان رطوبت ۱۰۰ درصد مانند حمام یا سرویس بهداشتی می باشند. این بخاری ها می توانند هم از نوع تابشی باشند هم از نوع فن دار. در ساخت بخاری های حمامی ار لامپ مادون قرمز جهت تولید گرما استفاده می شود و سیستم انتقال گرما نیز به صورت تابشی می باشد. امنیت این بخاری ها بسیار بالاست به طوری که کلید روشن و خاموش کردن آن ها از طریق بند به دستگاه متصل است.

این بخاری ها به صورت دیواری می باشند و معمولا قسمتی نیز به عنوان محل قرار گیری حوله در آن ها تعبیه می شود. در پایان می بایست به این نکته توجه داشت که هنگام نصب این بخاری ها حتما از سیم ضد آب استفاده شود.

 

مزایای بخاری برقی:

– اشغال فضای کمتر نسبت به بخاری های گازی

– بدون نیاز به دودکش و دردسرهای مخصوص به آن

– عدم تولید دوده

– کم خطر بودن

 

معایب بخاری برقی:

– مصرف زیاد برق

– بازده کمتر نسبت به بخاری گازی

 

شومینه، یک وسیله گرمایشی لوکس

این وسایل گرمایشی دارای ظاهری زیبا و لوکس می باشند اما معایب بی شمار آن ها باعث شده تا عملا استفاده از آن ها به هیچ عنوان توصیه نگردد.

 

معایب شومینه

– گرمای تولیدی این دستگاه ها به حدی پایین است که نیاز به دستگاه دوم جهت گرم کردن محیط احساس می شود.

– محفظه ی احتراق این دستگاه ها در محیط است که باز بودن آن باعث تولید آلودگی و همچنین خطرات ناشی از بازی گوشی کودکان و در نتیجه آتش سوزی می شود.

– راندمان پایین این دستگاه ها باعث افزایش مصرف انرژی می شود.

رادیاتور دیواری

همانطور که در مقاله ی نگاهی گذرا به تهویه مطبوع اشاره شد این کنوکتور حرارتی در انواع سیستم های مرکزی و مستقل قابل استفاده بوده. یعنی جهت استفاده از این وسایل گرمایشی نیاز به موتورخانه یا پکیج حرارتی می باشد. آب گرم تولید شده توسط بویلر از طریق پمپ به داخل پره های رادیاتور منتقل می شود و بخشی از گرمای آب از طریق عمل جابه جایی و بخش دیگر از طریق عمل تابشی پره ها به محیط منتقل می شود. رادیاتور یا شوفاژ معمولا زیر پنجره ها نصب می گردند و به همین علت باعث گردش هوای مطبوع و توزیع مناسب گرما در محیط خواهد شد.

انرژی مورد نیاز شوفاژ ها از طریق گاز شهری یا گازوئیل (در برخی موتورخانه ها) تامین می شود و مهمترین عامل در انتخاب تعداد پره ها متراژ واحد می باشد.

نام گذاری رادیاتورها وابسته به تعداد پره ها، عرض پره ها، ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشت می باشند. به عنوان مثال رادیاتور ۵۰*۲۰۰*۲۵ دارای ۲۵ عدد پره با پهنای ۲۰۰ میلی متر و همچنین ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشتی ۵۰۰ میلی متر می باشد.

این دستگاه گرمایشی نیز مانند سایر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی بر اساس جنس و نوع ساخت به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که در زیر  به آن ها اشاره خواهیم نمود.

 

در صورتی که نیاز به کسب اطلاعاتی مفید درباره تعمیر رادیاتور شوفاژ  و  تعمیر موتورخانه  دارید به مقاله های ما مراجعه کنید. با ما تماس بگیرید.

 

رادیاتور تک لوله ای

این رادیاتورها از بخار به عنوان سیال انتقال حرات استفاده می کند.

رادیاتور دو لوله ای

این رادیاتورها که به عبارتی می توان رادیاتورهای معمولی نیز از آنها نام برد از آب گرم برای انتقال حرارت  استفاده می کند.

رادیاتور فولادی

نسل فدیمی رادیاتور ها از جنس فولاد ساخته می شدند. پره های این رادیاتور ها را از دو صفحه ی آهنی با ضخامت ۱۲۵ میلی متر می ساختند که این صفحه ها از طریق جوش مقاومتی به هم متصل بودند. تعداد این پره ها نیز با در نظر گرفتن متراژ محیط قابل تغییر بود.

رادیاتورهای آلومینیومی (پنلی)

نسل جدید رادیاتورها می باشند. این نوع از رادیاتورها دارای استحکام بالا، وزن سبک و ابعاد کوچک می باشند. این شوفاژها در کوتاهترین زمان گرم می شوند. در کنار این مزایا می توان به خصوصیات دیگری چون مقاومت بالا در برابر خوردگی، نگه داری و نظافت ساده به واسطه ی یکپارچه بودن رادیاتور، زیبایی و تنوع در مدل این رادیاتورها، انتقال مطلوب گرما به واسطه ی ترکیبی از انتقال حرارت تشعشع و جابه جایی اشاره کرد که باعث شدند استفاده از این وسایل گرمایشی بسیار رواج پیدا کند. البته مهمترین عیب ذکر شده برای رادیاتورهای پنلی، عدم توانایی در اضافه نمودن طول رادیاتور به دلیل یکپارچه بودن آنها است.

 

مزایای رادیاتورهای دیواری

– نصب سریع و آسان

– ظاهری زیبا

– اشغال فضای کمتر نسبت به بخاری

– عدم نیاز به دودکش و در نتیجه عدم تولید دوده

– سرویس ساده

 

 

معایب رادیاتورهای دیواری

– لوله کشی زیاد به علت فاصله ی زیاد موتورخانه تا رادیاتور (در سیستم های مرکزی)

– مصرف برق به علت نیاز به پمپاژ آب

– وابستگی به آب

– اشغال فضا توسط موتورخانه (در سیستم های مرکزی)

 

رادیاتور قرنیزی

بدون شک جدیدترین نوع سیستم گرمایشی رادیاتور های قرنیزی می باشند که نخستین بار در سال ۲۰۰۸ در کشور انگلستان تولید شدند. همانطور که از نام آن ها مشخص است این سیستم نیز در گروه رادیاتور ها قرار خواهد گرفت. این رادیاتورها از ترکیب سیستم رادیاتورهای دیواری و سیستم گرمایش از کف به وجود آمدند.

(در ادامه سیستم گرمایش از کف نیز به صورت خلاصه توضیح داده خواهد شد.) در رادیاتور های دیواری به ویژگی مهم آنها شامل نصب سریع و آسان اشاره نمودیم، همچنین در گرمایش از کف به ویژگی های مهم این سیستم یعنی گرمایش یکنواخت با امکان گرمایش از پایین ترین سطح محیط اشاره خواهیم نمود. ترکیب این خصوصیات باعث تولید مطلوبترین سیستم گرمایشی یعنی رادیاتورهای قرنیزی شدند.

رادیاتورهای دیواری هوای اطراف خود را گرم می نمایند و این هوا به علت سبکی به طرف سقف اتاق حرکت کرده و باعث جابه جایی با هوای سنگین یعنی هوای سرد می شوند، در نتیجه قسمت بالایی اتاق که نیازی به گرم کردن آن نیست زودتر از قسمت پایینی اتاق گرم می شود که این یک عیب بزرگ محسوب می شود. در صورتی که رادیاتورهای قرنیزی به علت جایگیری در فضای دور تا دور اتاق و همچنین پایینترین نقطه باعث ایجاد منبع حرارتی یکپارچه در تمام جهات و در نتیجه گرمایش یکنواخت می شوند.

یکی دیگر از ویژگی های این سیستم این است که حذف رادیاتورهای دیواری امکان تنوع بیشتر در چیدمان وسایل و بهره برداری مطلوب تر از فضای اتاق را فراهم می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *